3 zasadnicze zadania ogrodzenia to: ochrona posesji, funkcje dekoracyjna oraz porządkująca przestrzeń. Na co jednak zwrócić uwagę, aby nasz płot spełniał wszystkie te zadania oraz dobrze komponował się z domem i jego otoczeniem?
Aranżacja przestrzeni okołodomowej rządzi się tymi samymi prawami zarówno w przypadku doboru nawierzchni, jak i ogrodzenia. Jednym z najważniejszych jest zachowanie jedności stylu, a co za tym idzie: odpowiednie dopasowanie kształtu, koloru, formatu i materiału ogrodzenia do charakteru architektury i otoczenia posesji. Reguła ta dotyczy wszystkich elementów składowych płotu: cokołu, słupków oraz przęseł. Równie ważną zasadą , którą powinniśmy wziąć pod uwagę, jest funkcja, jaką chcemy przypisać ogrodzeniu.
Wybór materiałów służących do budowy ogrodzenia należy dobrze przemyśleć. Ważne w tym względzie są: format, rodzaj powierzchni i kolor. Warto postawić na takie, które stworzą z domem i jego otoczeniem spójną całość. Dobrze dobrane ogrodzenie powinno więc nawiązywać do charakteru budynku, barwy elewacji lub jej wykończenia. Możemy zrobić to na wiele sposobów, np.:
Logiczne uporządkowanie i współistnienie wszystkich elementów tworzących otoczenie okołodomowe pomogą w zapewnieniu harmonijnego efektu aranżacyjnego.
Pustaki betonowe to uniwersalny budulec ogrodzeń. Cenione są przede wszystkim za trwałość, solidność, odporność na warunki atmosferyczne i stosunkowo niewysoką cenę. Posiadają spory potencjał projektowy – można je dopasować do wielu stylów budynków, dlatego znajdą zastosowanie zarówno wokół domów nowoczesnych, jak i tych bardziej tradycyjnych. Bloczki betonowe nie są jednorodne: występują w różnych formatach i rodzajach powierzchni. Jakie pustaki wybrać, by jak najlepiej wpisały się w otoczenie naszej posesji i spełniły nasze oczekiwania?
Najogólniej bloczki betonowe Bruk możemy podzielić ze względu na ich strukturę na: nieregularne (splitowane) i gładkie.
Niewątpliwie jego zadanie polega na ochronie domu i posesji, a tym samym na zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa, prywatności jej mieszkańcom. Wybór ogrodzenia zależy więc również od tego, na jakim poziomie odosobnienia nam zależy. To, co dla jednych jest akceptowalne (izolacja zupełna), dla innych jest nie do pomyślenia. Rodzaj ogrodzenia warunkuje również charakter okolicy, w której położona jest posesja. Pozwoli nam ono bowiem np. odizolować się od miejsc pełnych ruchu, hałasu czy kurzu. Nasz dom może więc ogradzać zarówno betonowy – stylowy – mur z furtka i bramą, jak i niewielkich rozmiarów podmurówki i słupki z ażurowymi wypełnieniami. Bardzo istotna jest jednak jeszcze jedna – dekoracyjna – cecha ogrodzenia, ma ono bowiem zasadniczy wpływ na estetyczny odbiór całej posesji. Aby móc przez lata cieszyć się ciekawie zaprojektowaną i spójną przestrzenią okołodomową, jego dobór warto naprawdę dobrze przemyśleć.
Odcienie kolorystyczne: biele, szarości, grafity, beże
Typ powierzchni: Splitowane - łupane
Odcienie kolorystyczne: biele, szarości, grafity, beże
Typ powierzchni: Splitowane - łupane
Odcienie kolorystyczne: szarości, grafity, beże
Typ powierzchni: Royal - gładka o widocznej ziarnistości
Odcienie kolorystyczne: szarości, grafity, beże
Typ powierzchni: Royal - gładka o widocznej ziarnistości