Aby dom i nawierzchnia wokół niego były spójne, dobierzmy kostkę czy płyty i sposób ich ułożenia do stylu naszej posesji:
Jest ono ważne ze względu na wybór grubości produktu, a co za tym idzie, zniwelowanie możliwości pękania elementów pod wpływem nieodpowiednich obciążeń. Betonową nawierzchnię najczęściej wybieramy na chodniki, taras, opaskę wokół domu, podjazd i parking. Tam, gdzie będziemy chodzić, możemy zastosować kostkę i płyty o grubości 4-5 cm. Jeśli po nawierzchni będą jeździć samochody osobowe, trzeba już wybrać produkty 6-7-centymentrowe. Ruch samochodów ciężarowych wymaga zastosowania na powierzchni kostki o grubości min. 8 cm.
Najogólniej kostki i płyty możemy podzielić na: małe; średnie, duże i wielkoformatowe. Za wyborem najbardziej sprawdzonych wielkości przemawiają nie tylko względy wizualne, ale również praktyczne: ułożone nawierzchnie powinny być wygodne w użytkowaniu, a ich układanie nie powinno generować dużych kosztów.
Dobieramy ją wg najprostszych zasad: by uniknąć chaosu, najlepiej ograniczyć się do 2 – 3 kolorów kostki lub płyt, które dopasowujemy do barwy dachu, elewacji lub innego, dominującego w otoczeniu elementu. Odcienie ciemniejsze i melanże kolorystyczne lepiej sprawdzą się tam, gdzie kostka narażona jest na większe zabrudzenia.
Planując brukową nawierzchnię wokół domu, warto postawić na produkty ażurowe. Wybór utwardzonego i przepuszczającego wodę do gruntu bruku jest ważny z dwóch powodów:
Wśród EKOproduktów nawierzchniowych – obok tradycyjnych płyt ażurowych – znajdują się i takie, które wyróżniają się doskonałym designem i pozwalają na stworzenie nawierzchni nie tylko czynnej biologicznie, ale i innowacyjnej, i atrakcyjnej wizualnie.
Styl domu: nowoczesny
Odcienie kolorystyczne: biele, szarości, grafity, beże, brązy, czerwienie / pomarańcze
Przeznaczenie: podjazd/parking, chodnik, taras, ogród/ścieżki/alejki
Styl domu: nowoczesny
Odcienie kolorystyczne: biele, szarości, grafity, beże
Przeznaczenie: podjazd/parking, chodnik, taras, ogród/ścieżki/alejki