Jedną z głównych zasad wyboru koloru nawierzchni to dopasowanie jej do barw elewacji. Możemy zrobić to na kilka sposobów, zawsze jednak stosujmy regułę: mniej znaczy więcej. Ograniczajmy się do maksymalnie 3 kolorów. Bazujmy na tych samych tonacjach: ciepłych lub zimnych. Pamiętajmy też, że wybór koloru zależy od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt.
Dobierając kolor kostki brukowej do elewacji, możemy pójść w 2 kierunkach: spójności lub kontrastu. W każdym przypadku należy jednak kierować się kilkoma zasadami, które sprawią, że otoczenie domu będzie odbierane jako dobrze przemyślane, a co za tym idzie, harmonijne i efektowne. Są to:
To pierwsza i najpopularniejsza droga. Kolor nawierzchni dobieramy do barwy elewacji lub elementów na niej zastosowanych. Możemy postawić na ten sam, jaśniejszy lub ciemniejszy odcień, ważne jest jednak to, aby zachować spójność tonacji (chłodna/ciepła). Tak dopasowana do elewacji nawierzchnia stanie się przedłużeniem domu i wprowadzi harmonię aranżacyjną.
Jak najlepiej dobrać kolor do elewacji, by uzyskać spójność ? Oto kilka praktycznych wskazówek:
To druga droga, trochę trudniejsza, odważniejsza, ale też i bardzo efektowna. Wykorzystanie kontrastu i wyrazistej nawierzchni brukowej to zdecydowanie sposób na indywidualizację i wyróżnienie przestrzeni wokół domu.
Nawierzchnia brukowa kontrastowa – efekt uzyskujemy poprzez tworzenie połączeń mocno różniących się od siebie kolorystycznie np.: jasna elewacja – ciemna nawierzchnia i odwrotnie. W tym wypadku zawsze mamy dwoje bohaterów: kostka i dom. Zestawienia, które nie tworzą spójności kolorystycznej, swój wyjątkowy efekt osiągają dzięki przeciwstawieniu. To ono sprawia, że elementy aranżacyjne – elewacja i nawierzchnia – są bardziej wyraziste i zauważalne.
Jak zastosować połączenia kontrastowe aby osiągnąć efekt?
Nawierzchnia brukowa wyrazista – poprzez ciekawe połączenia kolorystyczne często staje się bohaterem projektu. Przyciąga wzrok, ale jej najważniejszą funkcją jest wyraźne ożywienie przestrzeni okołodomowej i uczynienie jej bardziej atrakcyjnej. To rozwiązanie dla przestrzeni, którym chcemy dodać szczypty wyjątkowości, bo uważamy je za przewidywalne, jednostajne i zbyt monotonne.
Jak zastosować wyraziste kolory nawierzchni, aby osiągnąć efekt?
Styl domu: nowoczesny
Odcienie kolorystyczne: biele, szarości, grafity, beże, brązy, czerwienie / pomarańcze
Przeznaczenie: podjazd/parking, chodnik, taras, ogród/ścieżki/alejki, drogi, eko
Styl domu: nowoczesny, klasyczny
Odcienie kolorystyczne: szarości, grafity, beże
Przeznaczenie: podjazd/parking, chodnik, taras, ogród/ścieżki/alejki, eko, umocnienia skarp
Styl domu: nowoczesny
Odcienie kolorystyczne: biele, szarości, grafity, beże
Przeznaczenie: chodnik, taras, ogród/ścieżki/alejki
Styl domu: nowoczesny, klasyczny
Odcienie kolorystyczne: biele, szarości, grafity, beże, brązy, czerwienie / pomarańcze
Przeznaczenie: podjazd/parking, chodnik, taras, ogród/ścieżki/alejki, drogi